Dlaczego-akumulator-szybko-sie-rozladowuje
0

Konieczność ładowania akumulatora co kilka dni i ciągły problem z jego rozładowaniem? To nic innego jak efekt szybko rozładowującej się baterii samochodowej. W przypadku zaobserwowania problemu tego typu konieczne jest jak najszybsze zdiagnozowanie i wyeliminowanie problemu. W jaki sposób można naprawić akumulator i nie doprowadzić do powstania jakiegokolwiek uszczerbku? Czy jest to oznaka zbliżającej się konieczności wymiany akumulatora w samochodzie?

Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Zbyt duży pobór energii przez urządzenia

Najczęstszą i zarazem najbardziej błahą przyczyną, jaka związana jest z szybkim rozładowywaniem się akumulatora i koniecznością jego szybkiego ładowania jest korzystanie z urządzeń w samochodzie w stanie jego spoczynku. Jeżeli jakiekolwiek urządzenie w samochodzie będzie pobierało energię w momencie, kiedy samochód będzie w spoczynku, niemal pewne, że po około dobie akumulator zupełnie się rozładuje. Warto pamiętać, że zjawisko to może być niebezpieczne dla całego podsystemu samochodu i dla poszczególnych jego podzespołów. Najczęściej taki problem związany jest z dodatkowym wyposażeniem samochodu jak alarm, czy sprzęt audio. Aby zdiagnozować problem, warto udać się do warsztatu, w którym szybko i sprawnie mechanik stwierdzi usterkę i zaleci wymianę akumulatora, bądź też jego regenerację.

Zły dobór akumulatora

Kolejnym powodem szybko rozładowującego się akumulatora może być dobranie jego złego rodzaju. Niestety wiele osób kupuje akumulator nie według zaleceń producenta samochodu, a sprzedawcy w sklepie. Wybór zbyt słabego akumulatora nie zniweluje problemu szybkiego rozładowywania się baterii. Warto więc zakupić akumulator, który zalecany jest przez twórców samochodu. Takich informacji dowiedzieć możemy się z karty instrukcji użytkowania pojazdu. Odpowiedniej jakości akumulator cechujący się odpowiednimi parametrami to ważny czynnik decydujący o jego funkcjonalności i czasie użytkowania. Najważniejsze parametry podczas wyboru akumulatora to czas rozruchu oraz oczywiście pojemność.

Utrata żywotności

Jeżeli akumulator zamontowany w naszym samochodzie ma więcej niż 5 lat, niemal pewne, że wszelkie jego awarie spowodowane są utratą żywotności. W takiej sytuacji konieczny jest zakup nowej baterii. W celu zdiagnozowania problemu warto udać się do warsztatu, w którym określony zostanie poziom zużycia akumulatora i określenie konieczności jego wymiany.

Brak zachowania czystości akumulatora

Nie każdy właściciel pojazdu zdaje sobie sprawę, że akumulator powinien być czysty. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie wizualne. Brud to bardzo częsty powód rozładowań akumulatora. Na baterii w trakcie użytkowania gromadzą się różnego rodzaju płyny i ciecze wraz z kurzem, które po pewnym czasie tworzą warstwę przewodzącą. Doprowadza to do niewielkich przepływów prądu między biegunami. Takie zjawisko może doprowadzić do samodzielnego rozładowania się baterii. Tak więc każdy kierowca powinien mieć, świadomość jak ważne jest zachowanie czystości tego podzespołu.

4,67/5 (27)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Najlepsze youngtimery dla osób z niewielkim budżetem

Poprzedni artykuł

Dobry, używany SUV – oto kandydaci!

Następny artykuł

Zobacz także