Trzycylindrowe silniki na samym początku nie spodobały się zbytnio zarówno kierowcom, jak i internautom. Niektóre osoby miały wrażenie, że silnik ten chodzi zdecydowanie inaczej niż wersja dwucylindrowa, a do tego hałasuje. Wszystko zmieniało postać rzeczy dopiero wtedy, gdy osiągnęło się odpowiednią prędkość obrotową. Wtedy można było wykorzystać pełną moc silnika i dać mu pole do popisu. Silniki trzycylindrowe powstały po to, aby zapewnić ludziom większe poczucie komfortu, ponieważ jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż dwucylindrowe odmiany. Warto jednak nadmienić, że komfort jazdy miał przy tym ulec zmianie na lepsze, jednak w większości przypadków tak się nie stało.
Zastosowanie nowoczesnej technologii
Duża ilość silników trzycylindrowych, która pojawiła się na rynku motoryzacyjnym została dodatkowo wyposażona w tzw. turbodoładowanie. To bardzo ważne zjawisko, ponieważ można tym samym pozwolić sobie na wydajniejszą pracę silnika, nawet w bardzo trudnym terenie. W silnikach zastosowano bardzo nowoczesne technologie, w tym czterozaworową głowicę. Wykonano ją ze stopu aluminium. Obok głowicy można wyróżnić także kolektor wylotowy. Ten element pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury pracy silnika, w bardzo krótkim czasie. Nie trzeba więc obawiać się o to, że ta temperatura będzie zbyt wysoka i kierowca będzie zagrożony jakąś eksplozją.
Silniki trzycylindrowe – największe wady oraz zalety
Silniki trzycylindrowe mają swoje wady oraz zalety. Zacząć należy od wad, których zdaniem kierowców jest dość sporo, przede wszystkim:
- silniki te pracują dość głośno,
- kierowcy nie mogą liczyć na pełen komfort jazdy,
- silnik trzycylindrowy nie pasuje do każdego modelu samochodu, więc jest się w pewnym stopniu ograniczonym.
To tylko niektóre z opinii, które można znaleźć np. w sieci internetowej, jednak warto mieć na uwadze to, że każdy silnik musi pracować, tak jak pozwala mu na to jego konstrukcja. Poza tym komfort jazdy zależny jest od umiejętności kierowcy oraz od tego, w jaki sposób prowadzi on swój samochód. Warto też pamiętać o tym, że nie każdy podzespół będzie pasował do nowoczesnego modelu samochodu. O tym wszystkim kierowcy doskonale wiedzą, dlatego silniki trzycylindrowe nie powinny ich rozczarować. Po prostu nie każdemu będą pasować.
Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania, to jest ich zdecydowanie więcej:
- mniejsza emisja spalin do środowiska,
- bardzo oszczędna jazda,
- szybkie uzyskanie optymalnej temperatury silnika,
- możliwość energicznej jazdy, korzystając przy tym z turbodoładowania,
- dynamika jazdy i natychmiastowe przyspieszenie,
- mniejsze zużycie paliwa,
- bardzo długa żywotność.
Jak widać warto zdecydować się na taką możliwość, ponieważ jest ona zdolna zadowolić praktycznie każdego kierowcę. Trzeba jednak wiedzieć, czego oczekuje się po swoim samochodzie oraz poszczególnych podzespołach, które się do niego dobiera. Najważniejsze jest to, aby kierować się własnym rozumem i nie słuchać opinii mniej doświadczonych kierowców, którzy mogą w tym zakresie bardzo źle podpowiadać.
Silniki trzycylindrowe – jakimi opiniami się cieszą?
Silniki trzycylindrowe cieszą się obecnie różnorodnymi opiniami, jednak najlepiej wyrobić sobie na ich temat własną opinię i to jej się trzymać. Warto je więc przetestować w swoim samochodzie, a dopiero potem wypowiedzieć się na ich temat. Takie silniki przystosowane są do pracy w mniejszych samochodach, nie powinno się ich stosować w bardzo dużych modelach, ponieważ nie ma to żadnego sensu. W takim przypadku poruszanie się autem nie jest zbyt ekonomiczne i dynamiczne, więc niektórzy kierowcy mogą poczuć się tym faktem zdenerwowani.
Silniki trzycylindrowe można zamontować w takich modelach jak:
- Citroen C3,
- VW Polo,
- Skoda Octavia,
- Peugeot 3008.
Jeśli chodzi o opinie poszczególnych kierowców, to w przypadku Citroena C3 zwracają oni uwagę na hałaśliwą pracę silnika, ale też na odpowiednie przyspieszenie, np. na prostych odcinkach drogi. Poza tym podkreśla się długą żywotność tego silnika. W przypadku VW Polo kierowcy uważają, że silnik warczy jedynie przy samym starcie, a więc w momencie jego rozruchu, później jego praca jest ustabilizowana i w niczym nie przeszkadza. Bez problemów można na drogach rozwijać prędkości wynoszące 140-150 kilometrów na godzinę. Osoby prowadzące Skodę Octavia zwracają uwagę na małe zużycie paliwa, zwłaszcza podczas nieco dłuższych wycieczek z całą rodziną. To bardzo korzystna informacja, ponieważ wiele osób decyduje się obecnie na takie wyprawy i zależy im na tym, aby za dojazd do wybranego miejsca zapłacić jak najmniej pieniędzy. Ostatnie opinie należą do kierowców Peugeota 3008. Mówią one o niekorzystnym spalaniu w cyklu miejskim oraz o doskonałej dynamice na nieco dłuższych trasach.
Jak widać opinie na temat silników trzycylindrowych są bardzo różne, więc warto samemu przekonać się o tym, jak pracują w samochodach, jakie mają zalety oraz wady. Dzięki temu będzie można podjąć ostateczną decyzję, czy chce się je mieć w swoim samochodzie, czy lepiej wybrać inną opcję.