Jaki-typ-akumulatora-wybrac-do-motocykla
0

Sezon motocyklowy to czas eksploatacji maszyn nierzadko dosyć wymagających. Bez względu na typ motocykla oraz jego parametry i możliwości warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do jazdy. Elementem, który należy sprawdzić obowiązkowo, jest stan akumulatora. Dzisiaj postaram się przybliżyć właściwości oraz rodzaje zastosowań poszczególnych typów, a przy okazji odpowiedzieć na pytanie, jaki akumulator do motocykla jest najlepszy.

Akumulatory żelowe

Akumulatory żelowe funkcjonują poprzez zagęszczenie elektrolitu żelem krzemionkowym. Taki sposób działania pozwala na uzyskanie większej wydajności niż w przypadku innych akumulatorów. Większa jest też odporność na rozładowania głębokie – cecha ta odgrywa dużą rolę zwłaszcza w czasie eksploatacji sezonowej.

Seria najwyższej jakości akumulatorów żelowych – Exide Gel odznacza się długim i bezpiecznym cyklem użytkowania. To dzięki tzw. hermetycznemu zamknięciu stanowiącemu zabezpieczenie przed wypłynięciem elektrolitu. Zamknięcie hermetyczne ponadto uszczelnia i amortyzuje wibracje. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla wymagających jednostek silnikowych. Warto dodać, iż seria Exide Gel to akumulatory bezobsługowe, a więc nie musimy uzupełniać w nich elektrolitu.

Poza zastosowaniem w autach terenowych akumulatory agm świetnie sprawdzą się w pojazdach Premium. Fabryczne zapotrzebowanie na energię jest w tego rodzaju pojazdach znacznie wyższe niż w autach i motocyklach konwencjonalnych. Wpływa na to występowanie funkcji dodatkowych, takich jak GPS, wbudowane systemy audio, dodatkowe oświetlenie, podgrzewanie siedzeń oraz manetek.

Czy wszystkie akumulatory AGM są identyczne?

AGM to skrót nazwy technologii polegającej na ulokowaniu elektrolitu we wnętrzu włókna szklanego. Takie umiejscowienie pozwala uzyskać lepsze parametry. Dzięki takiej lokacji akumulator ma większą żywotność, osiąga najwyższą moc, jest bardziej odporny na wibracje, a także bezpieczniejszy w eksploatacji. Mimo to pomiędzy akumulatorami serii AGM występują pewne różnice i dotyczą one przede wszystkim formy użytkowania. Pierwszą z nich jest wariant zestawu – tu rozróżniamy akumulator wypełniony płynem elektrolitowym oraz zestaw w którym płyn ten występuje oddzielnie. Wówczas należy go wypełnić indywidualnie. Ta metoda sprawia, że mamy do czynienia z niższą tolerancją na kąt przechyłu – reszta parametrów nie ulega zmianie. Drugi typ to akumulatory uruchomione fabrycznie gotowe do montażu.

Akumulatory litowo-jonowe

Akumulatory litowo-jonowe w przeciwieństwie do kwasowo-ołowiowych z serii AGM i GEL mają szersze zastosowanie przy dobrych parametrach pracy. Ich konstrukcja jest znacznie lżejsza – różnica może wynosić nawet do 80%. Ma to wpływ na redukcję masy pojazdu, dlatego najczęściej stosuje się je w motocyklach. Mniejsza masa to większa wydajność oraz wyższe osiągi pojazdu.

Do tego należy dodać inne walory:
• błyskawiczny proces ładowania
• maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji
• niemal zerowe ryzyko samorozładowania
• możliwość montażu w różnych pozycjach

Wspomniane akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się napięciem znamionowym ogniwa litowo-jonowego na poziomie 3, 6 V. Elektrodą dodatnią w tym przypadku jest LiCoO2, zaś ujemną węgiel porowaty.

Elektrolit stanowią sole litowe rozpuszczone w rozpuszczalnikach organicznych. W związku z tego rodzaju konstrukcją proces ładowania polega na przemieszczeniu się jonów litu Li+ z elektrody dodatniej do elektrody ujemnej pod wpływem przyłożonego napięcia zewnętrznego.

Tradycyjna seria akumulatorów kwasowo-ołowiowych

W przypadku motocykli nieco starszych akumulatory litowo-jonowe, GEL, bądź AGM mogą okazać się zbędne. Konwencjonalny akumulator kwasowo-ołowiowy z pewnością dobrze odegra swą rolę. Jest to wariant bardziej ekonomiczny i nie wymaga dodatkowych osiągów, bowiem wyposażenie tego rodzaju maszyn jest znacznie bardziej ubogie. W przypadku motocykli oldtimer z powodzeniem wystarczą akumulatory tradycyjne o napięciu 6 V lub 12V. Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe zawsze wymagają wstępnego uzupełnienia elektrolitem. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych 6V znamionowe napięcie ogniw ołowiowych wynosi 2 V. Konstrukcja podstawowa, czyli anoda i katoda są wykreowane z płyt ołowiowych, a elektrolit stanowi kwas siarkowy. Tego rodzaju akumulatory dzielimy na dwie podstawowe grupy: tradycyjne z elektrolitem ciekłym oraz szczelne, nazywane popularnie bezobsługowymi.

Jaki akumulator zatem wybrać do swojej maszyny?

Wniosek jest jeden – zależy to od rodzaju naszego motocykla. Dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko główne kryteria, ale także te na pozór mniej znaczące. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz komfort naszego podróżowania.


Jeśli chcesz dobrać odpowiedni akumulator, zadzwoń do nas! Chętnie pomożemy  tel. 22 824 06 06, 503 478 455

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Gadżety, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem

Poprzedni artykuł

Akumulatory do wózka widłowego

Następny artykuł

Zobacz także