Dobry-uzywany-SUV
0

Kupno SUV-a – garść porad

W dzisiejszych czasach wydawałoby się, że nie ma łatwiejszego wyboru, niż podczas kupna samochodu sportowo – użytkowego (SUV). Istnieje bowiem tyle możliwych konfiguracji, tyle marek, modeli czy wersji wyposażeniowych, że nawet najbardziej wybredny kierowca znajdzie coś dla siebie. Otóż nic bardziej mylnego – ogromny wybór powoduje olbrzymie trudności w dotarciu do modeli, które faktycznie wpisały się pozytywnie w historii motoryzacji. Wiele aut zostało zapomnianych w mrokach historii z powodów fabrycznych usterek, inne zaś niesłusznie zostały notorycznie pomijane w rankingach niezawodności, prezentując jednak bardzo wysoki poziom wykonania i bezawaryjności. Oto pojazdy, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Małe SUV-y / Crossovery

Małe pojazdy klasy Crossover to stosunkowo młoda gałąź motoryzacji. Należy jednak podkreślić, iż dzięki temu bardzo łatwo o młody i zadbany egzemplarz. Sztandarowym przykładem na polskim rynku jest Opel Mokka, który dzięki stosunkowo niewysokiej cenie i dobrze zaopatrzonej sieci dilerskiej jest jednym z najchętniej wybieranych małych SUV-ów. Przekłada się to na duży wybór także na rynku wtórnym. Udokumentowany przebieg i pełna historia serwisowa, podobnie jak i krajowe pochodzenie to cechy, które są standardem w tym pojeździe. Warto się o nie upominać u sprzedającego, a w razie jakichkolwiek braków mocno negocjować cenę. Wybór jest tak duży, że szybko znajdziemy lepszy egzemplarz gdzie indziej. Innym ciekawym crossoverem jest BMW X1, jest to jednak zakup dla osób z dużo większym budżetem. Dość powiedzieć, że za cenę nowej Mokki można rozglądać się za… kilkuletnim X1. Jest to jednak cena prestiżu i posiadania auta marki premium. Niezależnie od subiektywnych upodobań, faktem jest jednak to, iż to właśnie BMW oferuje znacznie lepsze doznania podczas jazdy.

Średniej wielkości SUV-y

Tutaj wybór jest znacznie większy. Pragniemy samochód klasy wyższej? Nic prostszego – Audi Q5, BMW X3 czy Mercedes-Benz GLK. Dla pragnących nieco mniej krzykliwego wyboru polecamy Toyotę RAV4 – to auto jest zawsze na czele rankingów bezawaryjności. W przypadku niemieckich marek premium należy wystrzegać się najmniejszych silników, gdyż właśnie te wysilone, downsizingowe jednostki są zmorą dla ich właścicieli – zwłaszcza tych przejmujących auto od pierwszego nabywcy. Dla osób, u których nie liczy się wizerunek, polecamy pojazdy marki Suzuki – zarówno modele SX4, jak i Vitara prezentują solidną i niezawodną jakość, a ich dominującą cechą jest wspaniała dynamika i dość przyzwoite wyposażenie, niezależnie od wersji wyposażeniowej.

Duże auta klasy SUV

Wybór jest łatwy. Po prostu nie należy kupować… Porsche Cayenne. Utrzymanie tego dość leciwego już auta niesie ze sobą tysiące złotych koniecznych do napraw, oraz następne tysiące koniecznych w codziennej eksploatacji. Znacznie lepiej skłonić się ku marce Audi – model Q7 jest znacznie bardziej dopracowany. Innym kandydatem możemy być Volkswagen Tuareg, dzielący z Porsche płytę podłogową.

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Dlaczego akumulator w samochodzie szybko się rozładowuje?

Poprzedni artykuł

Pojazd używany – największe bolączki popularnych marek

Następny artykuł

Zobacz także

Więcej w Aktualności