Czy-mozna-ladowac-akumulator-EFB-samodzielnie

Akumulatory typu EFB (Enhanced Flooded Battery) stosowane są w samochodach z systemem START-STOP. Ze względu na zastosowanie pokrytych powłoką poliestrową płyt dodatnich, akumulatory EFB są odporne zarówno na częste rozładowywanie, jak i ładowanie prądem o dużym natężeniu.

Czy można ładować akumulator EFB samodzielnie?

Według opinii specjalistów branży motoryzacyjnej fraza akumulator EFB ładowanie jest jednym z najczęściej wyszukiwanych zwrotów w przeglądarkach internetowych. Wynika to z faktu, że technologia produkcyjna akumulatorów EFB wymaga zachowania specjalnej procedury podczas ładowania, której przestrzeganie jest niezbędne do zachowania sprawności i utrzymania długiej żywotności akumulatora. Użytkownicy pojazdów z systemem START-STOP w wyniku długotrwałej eksploatacji pojazdu, prędzej czy później napotkają problem z niedoładowaniem lub rozładowaniem akumulatora EFB. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak ładować akumulator EFB? Poniżej zaprezentowano szczegółowy opis tego procesu, który dostępny jest również w profesjonalnych portalach motoryzacyjnych w kategorii akumulator EFB ładowanie.

Jak ładować akumulator EFB

Procedura ładowania akumulatora EFB powinna być przeprowadzona skrupulatnie, z zachowaniem nakazanych czynności, które wpływają na zachowanie właściwej sprawności oraz żywotności baterii. Jak ładować akumulator EFB? Odpowiedź na zadane pytanie opisują następujące czynności:

  • W przypadku rozładowania akumulatora EFB należy niezwłocznie przeprowadzić proces jego ładowania. Okres zbyt długiego przestoju w stanie rozładowanym może doprowadzić do znacznego zmniejszenia żywotności baterii.
  • Istotnym czynnikiem podczas przygotowania do ładowania jest dobór ładowarki. Urządzenie ładujące powinno być skrupulatnie dobrane w zakresie parametrów technicznych do danego typu akumulatora.
  • Procedura ładowania akumulatora EFB wymaga zastosowania ładowarek z automatycznym wyłącznikiem. Ponadto ładowarka powinna posiadać funkcjonalność w zakresie elektronicznej kontroli napięcia, która wykorzystuje profil ładowania IUoU.
  • Ładowanie akumulatora EFB ma na celu uniknięcie tzw. stratyfikacji, dzięki czemu bateria bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach, w których dochodzi do głębokiego rozładowania.
  • Zalecane jest, aby zastosowana ładowarka charakteryzowała się wyższym napięciem ładowania, tj. 2,6 V na ogniwo.
  • Ładowanie z użyciem podwyższonych parametrów powinno być stosowane w krótkim przedziale czasowym. Zbyt długi czas ładowania przy wyższych parametrach może doprowadzić do ubytku wody.
  • Po zakończeniu ładowania należy sprawdzić wartość napięcia otwartego obwodu, która powinna mieścić się w zakresie 2,12–2,13 V na każdym ogniwie.
  • Instrukcja ładowania akumulatora EFB określa, że jeżeli wystąpi różnica w stosunku do wartości 12,7 lub 12,8 V, to na każde 0,1 V należy przeznaczyć 1 godzinę ładowania.
  • Użytkownik musi bezwzględnie stosować się do wymogu w zakresie czynników środowiskowych, które istotnie wpływają na proces ładowania akumulatora EFB. Jeżeli temperatura otoczenia jest ujemna, nie należy ładować baterii, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że akumulator jest zamarznięty. W przypadku gdy temperatura akumulatora wynosi więcej niż 45°C, również nie należy przeprowadzać procesu ładowania.
  • Przed włączeniem ładowarki należy upewnić się, że przewód dodatni ładowarki połączony jest z biegunem dodatnim baterii, a przewód ujemny z biegunem ujemnym.
  • Nie należy włączać ładowarki przed podłączeniem przewodów ładowarki z biegunami akumulatora EFB.
  • Po zakończonym procesie ładowania należy wyłączyć ładowarkę, a następnie odłączyć przewody ładowarki od ogniw akumulatora.
  • W przypadku zbytniego nagrzewania się akumulatora lub w sytuacji stwierdzenia wycieku elektrolitu należy natychmiast przerwać ładowanie.
  • Pomieszczenie, w którym przeprowadzane jest ładowanie, powinno być wyposażone w sprawny system wentylacji i dostosowane do wymogów bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Powyższe czynności opisują szczegółowo jak ładować akumulator EFB. W przypadku zastosowania się do powyższej instrukcji użytkownik utrzyma akumulator w dobrej kondycji technicznej, wpływając pozytywnie na żywotność eksploatacyjną baterii. Podobne instrukcje: jak ładować akumulator EFB dostępne są również na motoryzacyjnych forach internetowych, w dziale system START-STOP, w kategorii: akumulator EFB ładowanie.

Sprawdzenie naładowania akumulatora EFB

Dokonanie sprawdzenia naładowania akumulatora jest konieczną czynnością zmierzającą do zweryfikowania skuteczności ładowania. Wartość naładowania akumulatora EFB określa się według poniższych wartości:

  • 12,6 V (100%) – nie wymaga ładowania,
  • 12,4 V (75%) – nie wymaga ładowania,
  • 12,1 V (50%) – wymaga ładowania,
  • 11,9 V (25%) – wymaga pilnego ładowania,
  • poniżej 11,9 V (0%) – nie nadaje się do użycia.

Kontrola naładowania akumulatora EFB jest niezbędnym procesem obsługowym baterii, który ma na celu zapobieganie jego przedwczesnemu zużyciu. Sprawdzenia poziomu napięcia należy dokonać  woltomierzem lub multimetrem, a następnie porównać z powyższymi parametrami.