Wakacyjna podróż samochodem
0

Decydując się na wakacyjną podróż samochodem, powinniśmy pamiętać nie tylko o bagażu, który posłuży nam w czasie wypoczynku, ale również narzędziach, które wybawią nas z opresji, w razie ewentualnej usterki. Przed wyjazdem powinniśmy oddać samochód do serwisu. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób, u których samochód większość roku pozostaje nieeksploatowany. W przypadku długiej podróży, nierzadko za granicę, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich.

Wakacyjna podróż samochodem – co może nas spotkać w czasie wakacyjnej eskapady

Prawdopodobieństwo awarii naszego samochodu wzrasta wprost proporcjonalnie do odległości, którą zamierzamy pokonać. Decydując się na wakacyjną podróż nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, musimy liczyć się z wysokimi temperaturami powietrza za oknem. Nierzadko to one mogą być przyczyną awarii naszego auta.

Przedmioty, które pomogą nam wyjść z opresji w razie awarii auta

Przegrzanie silnika często dotyka aut, którymi udajemy się na długie wakacyjne podróże. Wysoka temperatura powietrza nierzadko wpływa na wzrost temperatury płynu chłodniczego. W sytuacji, w której silnik ulegnie przegrzaniu, należy zatrzymać pojazd na poboczu i nie wyłączając silnika podnieść maskę oraz włączyć nawiew, by mógł się schłodzić. Gdy temperatura silnika znacząco się obniży, można go wyłączyć, a w wypadku obniżenia stanu płynu chłodniczego uzupełnić go. Na wypadek podobnych sytuacji powinniśmy pamiętać o dodatkowym zbiorniczku płynu chłodniczego w naszym aucie.

Daleka podroż zwiększa ryzyko przebicia opony. W takiej sytuacji bez względu na miejsce wypadku, będziemy zmuszeni do jej wymiany. Podstawowe wyposażenie naszego auta poza kołem zapasowym powinien stanowić lewarek, a także olej w razie gdyby trzeba było nasmarować podnośnik. Nieoceniona okaże się również pompka nożna do opon, rękawice chroniące nasze dłonie przed smarem, a także zestaw kluczy, wkrętów oraz szczypce. Spakowanie wszystkich wskazanych przedmiotów do bagażnika wypełnionego po brzegi bagażem, będzie nie lada wyzwaniem. Jednakże, to one z sytuacji kryzysowej pomogą nam wyjść z niejednej opresji.

Akumulator będący jednym z najważniejszych “organów” znajdujących się w naszym samochodzie, może przysporzyć nam kłopotu w czasie wyjazdu. Gdy za oknem panują ekstremalne temperatury, a samochód przez długi czas pozostaje nieeksploatowany na miejscu parkingowym, to ważne urządzenie może ulec rozładowaniu. Z tego powodu konieczne staje się posiadanie w bagażniku wysokiej klasy kabli do ładowania akumulatora, za pomocą których będziemy mogli podłączyć się do innego akumulatora.

Decydując się na wakacyjny wyjazd poza granice naszego, pamiętajmy o zapakowaniu linki holowniczej. ten na pozór nieistotny element wyposażenia, w sytuacji kryzysowej pozwoli nam oszczędzić znaczną kwotę, którą musielibyśmy wydać na pomoc drogową. Pamiętajmy, iż znajdując się za granicą, koszt wezwania pomocy drogowej, może być znacznie wyższy niż w Polsce. w razie awarii linka holownicza pozwoli nam podpiąć się do innego pojazdu i bezpiecznie dotrzeć do najbliższego serwisu samochodowego.

gaśnica oraz trójkąt powinny posiadać specjalne, przystosowane do ich kształtu miejsce w naszym aucie. Gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy mogą uratować życie nasze oraz naszych bliskich. w wypadku zapłonu gaśnica pozwoli ugasić zagrażający życiu ogień.

w wypadku awarii lub kolizji, która nastąpiła po zmroku nieocenione okażą się kamizelka odblaskowa oraz latarka czołowa. te dwa na pozór nieostotne elementy, w sytuacji niebezpiecznej, mogą uratować nam życie. kamizelka odblaskowa sprawi, iż będziemy widoczni dla pozostałych uczestników ruchu na odległość kilkudziesięciu metrów, natomiast latarka czołowa pozwoli zbadać nam, który z elementów naszego samochodu uległ awarii, a być może również naprawić go. ograniczony dostęp do światła może stać się nie lada kłopotem, zwłaszcza, gdy znajdujemy się na nieruchliwym odcinku drogi. Te elementy odblaskowe pozwolą nam w bezpieczny sposób wezwać pomoc. Dobrze widoczny na drodze kierowca,  z pewnością będzie mógł liczyć na pomoc pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Wakacyjna podróż samochodem może dostarczyć nam wielu niezapomnianych wrażeń. Aby każde z nich wywoływało uśmiech na naszej twarzy, przed wyjazdem musimy zadbać o podstawowe kwestie związane z serwisem naszego samochodu. tylko sprawny pojazd zagwarantuje nam bezstresową podróż. Jeżeli nie mamy możliwości pojawienia się z nim w serwisie samochodowym, wszystkich niezbędnych napraw oraz sprawdzenie jego sprawności spoczywa na naszych barkach. Przewożąc bliskich musimy być pewni, iż pojazd, w którym spędzą wiele godzin, nie okaże się dla nich niebezpieczną pułapką. Wakacyjna podroż samochodem jest gwarancją naszej niezależności w czasie wyjazdu. To my decydujemy o miejscach, które chcemy zwiedzić. Własne auto pozwala na podjęcie decyzji o tym, w którym z wakacyjnych miejsc pragniemy spędzić więcej czasu. Wakacyjna podróż samochodem pozwala nam na spontaniczność i radość, czerpaną z chwili.

5/5 (3)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Akumulatory do łodzi – jakie powinny być?

Poprzedni artykuł

Czy można ładować akumulator EFB samodzielnie?

Następny artykuł

Zobacz także