Jak przygotować akumulator motocyklowy do zimy?
0

Szczęśliwi właściciele motocykli muszą dbać o ich dobry stan przez cały rok, dlatego gdy kończy się czas intensywnego użytkowania i nadchodzi okres zimowy trzeba zadbać o wydłużenie życia akumulatora. To pozwoli na wiosnę odpalić maszynę od pierwszego razu. Jak przygotować akumulator motocyklowy do zimy? Trzeba wykonać kilka prostych czynności: mycie motocykla, które ujawni wszelkie zarysowania i ewentualne uszkodzenia, zabezpieczenie go przed korozją z użyciem specjalnych środków, uzupełnienie paliwa w baku.

To tylko przykłady prawidłowej konserwacji maszyny, ale najważniejszą sprawą jest zajęcie się jej sercem, czyli akumulatorem. Należy mieć świadomość, że pozostawienie baterii w motocyklu na całą zimę, spowoduje jej rozładowanie i nie będzie można uruchomić silnika na wiosnę. Ponadto znacznie skróci się czas jego użytkowania, dlatego każdy miłośnik jazdy jednośladem musi zadbać o jej odpowiednie naładowanie. Jak uchronić swojego żelaznego przyjaciela przed utratą mocy?

Jak przygotować akumulator motocyklowy do zimy?

Jedną z efektywnych metod ładowania akumulatora motocyklowego jest podłączenie go automatycznej ładowarki. Zima to czas, gdy motocykl przebywa w garażu i jest to doskonałe miejsce do zadbania o niego, jeżeli jest dostęp do gniazdka elektrycznego nie trzeba nawet wyjmować akumulatora. Właściciel podłącza do baterii ładowarkę automatyczną a ta przejmuje całkowitą opiekę nad nią przez okres zimowy i zapewnia prawidłowy poziom jej naładowania.

Uruchom Bike Start Stop Ready

Jak przygotować akumulator motocyklowy do zimy, jeżeli jest przechowywany w pomieszczeniu bez dostępu do energii elektrycznej? Jest na to prosty sposób, wystarczy wyjąć baterię z motocykla i podłączyć ją do ładowarki automatycznej w innym miejscu, na przykład w pomieszczeniu gospodarczym lub domu.

Korzystanie z takiego urządzenia jest korzystne dla maszyny i jej właściciela:

  • Nie trzeba podejmować już żadnych działań nakierowanych na ładowanie akumulatora
  • Zapewnienie dostarczenia energii przez całą zimę
  • W przypadku przetrzymywania maszyny w garażu, można pozostawić akumulator motocyklowy w maszynie na całą zimę
  • Ładowarka automatyczna zapewnia dostarczanie energii elektrycznej niewielkim prądem, wydłużając żywotność akumulatora motocyklowego. Ważne! Szybkie ładowanie baterii dużym prądem negatywnie wpływa na jej kondycję.

Czy doładowywać akumulator zimą?

Czym doładowywać akumulatory motocyklowe, jeżeli nie posiada się ładowarki automatycznej? Tak, w takim przypadku można wykorzystać prostownik, trzeba tylko przestrzegać tylko kilku zasad:

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest prawidłowe napięcie a mianowicie: najczęściej akumulator motocyklowy wyposażony jest w instalacje 12V, jednak w przypadku starszych modeli napięcie w bateriach może wynosić 6V. Jak zadbać o prawidłowe doładowanie takiego akumulatora? Otóż, w takiej sytuacji trzeba zaopatrzyć się w prostownik gwarantujący takie napięcie.

Kolejnym elementem jest prąd ładowania, cały czas mając na uwadze, że, nie może być on zbyt wysoki. Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli jednośladów jest posiadanie prostownika dedykowanego do akumulatorów motocyklowych albo prostownika mającego możliwość zmiany ustawień lub gdy dostarcza on prąd o małym natężeniu.

Jak często doładowywać akumulator motocyklowy zimą? Posiadając prostownik, koniecznej jest wyjęcie baterii z maszyny i przeprowadzenie jej doładowania raz na miesiąc lub góra raz na dwa miesiące.Takie działania pozwolą uruchomić silnik po powtórnym zamontowaniu akumulatora w motocyklu. Warto również zadbać o systematyczne uzupełnianie prądu, dobrze wpłynie to na kondycję baterii.

4.67/5 (3)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Akumulatory Duracell Warszawa – asortyment marki z wesołym króliczkiem

Poprzedni artykuł

Nowa linia akumulatorów od firmy URUCHOM

Następny artykuł

Zobacz także