Nowoczesne technologie w świecie motoryzacyjnym
0

Świat motoryzacyjny ulega ciągłym przemianom, dostosowując się do potrzeb społeczeństwa i ogólnego rozwoju technologicznego. Producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania, mające istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się samochodami. W dzisiejszym artykule przedstawimy Nowe technologie w samochodach, które już dziś można spotkać na wielu drogach.

Inteligentne opony

Opony są bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu, stanowiącym jego styk z drogą. Mają nieoceniony wpływ na bezpieczeństwo i wygodę podróżowania. Innowacyjne systemy, zastosowane w nowoczesnych modelach ogumienia, pozwalają na znaczne skrócenie drogi hamowania, zminimalizowanie oporów toczenia, a nawet zdolność jazdy po przebiciu. Producenci, szukając aprobaty wśród klientów, wymyślają kolejne nowinki, którymi chcą przyciągnąć kupców. Spodziewany rozwój autonomicznych samochodów pociąga konieczność produkcji inteligentnych opon. Jedną z firm, odpowiadających na potrzeby rynku, jest Continental, oferujący model EcoContact6. Inteligentne ogumienie Continentala jest wyposażone w takie systemy, jak ContiSense i ContiAdapt. Technologia ContiSense wykorzystuje innowacyjną mieszankę gumową, posiadającą właściwości przekaźnika elektrycznego, mierzącą temperaturę i głębokość bieżnika. W momencie wykrycia nieprawidłowości, kierowca zostaje zaalarmowany o problemie, dzięki czemu zyskuje możliwość stosownej reakcji. Continental opracował także technologię ContiAdapt, stosującą mikroprocesory, zmieniające ciśnienie i szerokość jezdną opony. Z pomocą takiego rozwiązania, ogumienie dostosowuje się do zmiennych warunków pogodowych, gwarantując doskonałą przyczepność.

Klucz w telefonie

Chcąc ułatwić kierowcom życie i wygodę korzystania z samochodu, Volvo zaoferowało swoim klientom specjalną aplikację na telefon, nazwaną Volvo On Call. Pozwala ona na otwieranie i zamykanie pojazdu oraz odpalanie silnika za pomocą cyfrowego klucza, również ze znacznej odległości, a to dzięki komunikacji z użyciem sieci GSM. System można zainstalować na wielu smartfonach jednocześnie, jednym telefonem otwierając wszystkie auta wyposażone w systemową kartę SIM, oraz udostępniać osobom trzecim samochód za pomocą aplikacji, bez konieczności osobistego kontaktu. Może to znaleźć zastosowanie między innymi w wypożyczalniach samochodów, pozwalając na zdalną lokalizację, opłacenie i uzyskanie dostępu do pojazdu jedynie za pomocą smartfona.

Inteligentny kluczyk z ekranem ciekłokrystalicznym

Kierowców, znudzonych używaniem tradycyjnego kluczyka, może zainteresować także oferowany przez BMW inteligentny kluczyk z ekranem ciekłokrystalicznym. Jest on dostępny do samochodów nowej serii 7, zapewniając ciekawe funkcje, wykraczające poza standardowe otwieranie i odpalanie samochodu. Ekran LCD, zamontowany w kluczyku, wyświetla informacje o zasięgu do najbliższej stacji benzynowej, stanie automatycznego parkowania czy sterowaniu klimatyzacją. Kluczyk ładuje się samodzielnie podczas jazdy samochodem, więc nie musimy martwić się o wymianę baterii.

Wyświetlacz przezierny

HUD, czyli inaczej wyświetlacz przezierny, jest jedną z nowoczesnych technologii w świecie motoryzacyjnym. Możliwość wyświetlania informacji na przedniej szybie może być bardzo przydatnym rozwiązaniem, podnoszącym komfort korzystania z samochodu. Znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, niwelując konieczność spoglądania na tradycyjne zegary, przy jednoczesnym braku kontroli wzrokowej nad drogą. Obraz, pokazywany w dolnej części szyby, nie wymaga odwracania wzroku od jezdni. Istnieją dwa typy wyświetlacza przeziernego. Pierwszy jest dostępny w formie automatycznie wysuwanego szkiełka poniżej szyby, na które pada obraz. Drugi, stosowany w pojazdach segmentu premium, nie wymaga zastosowania dodatkowych szybek, a obraz wydaje się być wyświetlany bezpośrednio na przedniej szybie.

Samsung Connect Auto

Firma Samung zaproponowała rozwiązanie, poprawiające bezpieczeństwo korzystania z samochodu. System Samsung Connect Auto udostępnia wifi dla pasażerów w trakcie podróży, oraz czuwa nad stylem jazdy kierowcy, poprawiając go i pozwalając na zmniejszenie zużycia paliwa. W razie wypadku do osób, będących na liście kontaktowej, wysłane zostaje powiadomienie o niebezpiecznym zdarzeniu. Aplikacja pomaga także w lokalizacji położenia pojazdu za pomocą systemu GPS. Analiza zużycia paliwa podpowiada, co zrobić by poczynić oszczędności w spalaniu, a wirtualny diagnosta kontroluje stan samochodu, informując o konieczności ewentualnych napraw.

Autonomiczne samochody

Samosterujące się samochody mają znacząco wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na drogach. Większość wypadków jest spowodowanych błędami kierowców; wyeliminowanie czynnika ludzkiego może pomóc w ograniczeniu ich liczby. Wiele technologii, stosowanych w autonomicznych samochodach, można już dziś spotkać w nowszych modelach tradycyjnych pojazdów. Warto tu wymienić chociażby asystent zmiany pasa ruchu, system wykrywający i rozpoznający znaki, kamery i czujniki parkowania i cofania, system automatycznego parkowania czy śledzenia drogi. Urządzenia mobilne, integrujące się z pojazdem, pozwalają na szeroki wachlarz zastosowań i zdalne sterowanie samochodem, zapewniając wysoki komfort użytkowania.

5/5 (1)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Poziom napięcia akumulatora 12V

Poprzedni artykuł

Samochody hybrydowe – czym się od siebie różnią

Następny artykuł

Zobacz także

Więcej w Aktualności