Czy warto kupić auto hybrydowe?
0

Działanie coraz bardziej popularnych samochodów hybrydowych opiera się na dość prostej zasadzie. Wykorzystując efektywne połączenie pracy silnika spalinowego i elektrycznego, jesteśmy w stanie uzyskać lepsze osiągi i mniejsze spalanie paliwa. Takie rozwiązanie nie tylko jest ekonomiczne, ale dzięki mniejszej emisji spalin bardziej przyjazne środowisku. Okazuje się jednak, że efekt ten można uzyskać, podchodząc do tematu na różne sposoby. Czym w związku z tym różnią się samochody hybrydowe?

Samochody hybrydowe – czym się od siebie różnią

Różne podejścia do silników hybrydowych

Największym mankamentem silników spalinowych są duże starty energii. Zmiana biegów i obrotów silnika podczas jazdy przyczynia się do nieefektywnego spalania paliwa, do czego dochodzą jeszcze straty mechaniczne powstające podczas przenoszenia energii na koła pojazdu. Tradycyjne silniki, w przeciwieństwie do elektrycznych nie mają też możliwości odzyskiwania energii, która emitowana jest podczas jazdy, ale nie napędza pojazdu. Rozwiązania stosowane w samochodach hybrydowych polegają na optymalizacji pracy napędu poprzez połączenie silnika benzynowego z możliwościami, jakie daje silnik elektryczny. Różnice pomiędzy poszczególnymi hybrydami można wskazać na przykładzie działania silnika Toyoty i Hondy. Pierwszy polega na wsparciu silnika spalinowego silnikiem elektrycznym, podczas gdy drugi opiera się na silniku elektrycznym, wspomaganym silnikiem spalinowym. Żeby dokładnie zrozumieć tę różnicę należy przyjrzeć się działaniu obu z nich.

Jak działają samochody hybrydowe Toyoty

Napęd hybrydowy Toyoty składa się z 3 elementów: silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego i umieszczonych pod siedzeniami baterii, które napędzają ten silnik. Zasadniczo mamy tu do czynienia z dwoma sposobami pracy. Główną rolę pełni tandem obu silników, ale samochód może poruszać się również jedynie w oparciu o silnik elektryczny. Ich działanie najłatwiej wyjaśnić analizując poszczególne etapy jazdy. Podczas ruszania i zatrzymywania działa jedynie silnik elektryczny. Pojazd nie emituje wtedy spalin ani nie zużywa paliwa. Kiedy naciśniemy do oporu pedał gazu, uruchamiają się oba napędy. Ich optymalne połączenie pozwala w pełni wykorzystać dynamikę samochodu. Z kolei, kiedy wytracana jest prędkość, automatycznie odcięty zostaje silnik benzynowy, a baterie doładowują się w wyniku wychwytywania energii hamowania. Zmiany pomiędzy sposobami pracy odbywają się automatycznie. Jednocześnie producent dał możliwość manualnego wyboru trybu pracy. Do dyspozycji jest jeden tryb elektryczny oraz trzy różniące się między sobą parametrami tryby hybrydowe.

Jak działają samochody hybrydowe Hondy

Hybrydy Hondy mają układ złożony również z 3 elementów. Napędzane są przez silnik spalinowy pracujący w cyklu Atkinsona oraz dwa silniki elektryczne. Przez większość pracy tradycyjny silnik nie służy jednak jako bezpośredni napęd kół pojazdu, ale zasila silnik elektryczny. W praktyce hybrydy Hondy działają w 3 trybach: elektrycznym, hybrydowym i spalinowym, które przełączane są przez inteligentny system (dając jednocześnie możliwość wyboru manualnego). W trybie elektrycznym silnik benzynowy jest całkowicie wyłączony i auto porusza się wyłącznie z energii zgromadzonej w akumulatorze. Służy on głównie do wolnej jazdy po mieście i manewrów. Akumulator ma dość niską pojemność (starcza na ok. 2 km ciągłej jazdy), ale nie stanowi to żadnego problemu, bo w każdym momencie samochód może przejść na tryb hybrydowy i uzyskać wsparcie od silnika benzynowego. W tym trybie silnik elektryczny stanowi bezpośredni napęd pojazdu, natomiast energię do niego dostarcza silnik spalinowy. Wbrew pozorom takie dwukrotne przełożenie energii nie generuje niepożądanych strat, ponieważ tradycyjny silnik pracuje wtedy na stałym i optymalnym zakresie obrotów. Tryb ten aktywny jest przez większość jazdy, jeżeli jednak podwójne przełożenie okazałoby się mniej efektywne, poprzez automatyczne zamknięcie sprzęgła uruchamiany jest napęd spalinowy. W praktyce tryb ten działa najczęściej przy prędkościach od 75 do 120 km/h.

Samochody hybrydowe w praktyce

Bez względu na zastosowaną technologię, obie opisane wyżej hybrydy stanowią opłacalne rozwiązanie. Uzyskany efekt daje podobne rezultaty – w porównaniu do samochodów spalinowych o podobnych parametrach, ich hybrydowe odpowiedniki zużywają dużo mniej paliwa. Przykładowo w wypadku Hondy oszczędność wynosi prawie 17 zł na 100 przejechanych kilometrów. Warto rozumieć różnicę w działaniu tych dwóch typów silników, zwłaszcza że wiedza ta pomaga jeszcze efektywniej wykorzystać maszynę. Podejmując decyzję o kupnie określonej marki, warto jednak skupić się też na innych elementach samochodu, tak żeby dobrać go jak najlepiej do naszych potrzeb. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że samochody hybrydowe to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Czy warto kupić auto hybrydowe?

5/5 (4)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Nowoczesne technologie w świecie motoryzacyjnym

Poprzedni artykuł

Akumulatory do łodzi – jakie powinny być?

Następny artykuł

Zobacz także