Przegląd auta po zimie
0

Okres zimowy nie oszczędza samochodu. Temperatura spadająca do -20℃, na przemian topniejący śnieg i zamarzająca woda, sól drogowa atakująca nadwozie – to wszystko sprawia, że poszczególne podzespoły auta narażone są na uszkodzenia i awarie. Wykonując szczegółowy przegląd auta po zimie, można zawczasu wykryć większość problemów i podjąć działania, które w lecie oszczędzą przykrych niespodzianek w trasie. W tym artykule wyjaśnimy, na czym się skupić podczas przeprowadzania samodzielnej inspekcji lub na co zwrócić szczególną uwagę mechanikowi, w którego ręce powierzamy wykonanie przeglądu.

Przegląd auta po zimie krok po kroku – od czego zacząć?

Wiele problemów kryje się pod warstwą brudu zgromadzonego przez zimę. Przed przystąpieniem do przeglądu należy skorzystać z usług myjni samochodowej, by móc poprawnie zdiagnozować problemy widoczne od zewnątrz, takie jak plamy rdzy, zerwane uszczelki czy nieszczelność układu wydechowego. Wyczyszczenie podwozia nie tylko odkryje wady mechaniczne, ale również pozwoli usunąć zalegającą sól drogową i piasek. Wiele myjni umożliwia ponadto nałożenie warstwy ochronnej z preparatu o właściwościach konserwujących.

Kolejnym punktem, na którym trzeba się skupić wykonując przegląd auta po zimie, jest układ kierowniczy. Podczas zimy kierowcy często spotykają się ze śniegiem i bryłami lodu zalegającymi na parkingach i poboczach. W kontakcie z nimi może dojść do uszkodzenia przekładni, co zagraża bezpieczeństwu jazdy i wymaga natychmiastowej naprawy. Równie newralgicznym elementem są przewody, za pomocą których płyny transportowane są do odpowiednich podzespołów pojazdu. W zimie szczególnie narażone są na działanie korozji, dlatego przy stwierdzeniu nawet niewielkich ubytków konieczne jest zastąpienie ich szczelnymi odcinkami. Wreszcie nie można zapomnieć o czujnikach układów bezpieczeństwa, których przegląd zwykle sprowadza się do zwykłego przeczyszczenia i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Lokalizację czujników w prosty sposób da się sprawdzić w sieci, wpisując markę i model posiadanego pojazdu.

Proste zabiegi, które poprawią komfort jazdy w lecie

Przegląd auta po zimie dobrze wzbogacić o kilka prostych czynności, które znaczącą wpłyną na poprawę komfortu jazdy. Przede wszystkim warto skontrolować stan wycieraczek. Używając ich na zamarzniętej szybie bardzo łatwo uszkodzić pióra oraz wygiąć konstrukcję, przez co później nie zbierają wody w efektywny sposób. Wymiana wycieraczek to niewielki koszt, a zdecydowanie poprawi widoczność podczas ulewy. Jeśli stan wycieraczek nie wskazuje na żadne uszkodzenia, w zupełności wystarczy wyczyszczenie ich za pomocą odtłuszczacza.

Na podobnej zasadzie działają drzwi, a to za sprawą znajdujących się w nich uszczelek. Po długiej zimie mogą wydawać skrzypiące odgłosy podczas otwierania i zamykania. Kierowca nieznający się na mechanice może pomyśleć, że przyczyna problemu jest bardziej złożona i będzie wiązać się z kosztowną naprawą, tymczasem niepożądany dźwięk można zlikwidować poprzez wyczyszczenie i nasmarowanie uszczelek.

Ostatnie czynności w ramach przeglądu auta po zimie

By na dobre pożegnać zimę, trzeba usunąć jej pozostałości z wnętrza samochodu. Mowa o liściach, drobnych gałązkach i brudzie zalegających w kanałach odpływowych z podszybia, które nie tylko blokują odpływ wody, ale również wydzielają brzydki odór związany z procesem gnicia. Zajmując się udrożnieniem kanałów, dobrze od razu zostać kilka minut dłużej przy aucie i poświęcić ten czas na wymianę filtrów od nawiewów. Wtedy zyska się już całkowitą pewność, że w samochodzie będzie można oddychać świeżym powietrzem, pozbawionym jakichkolwiek niepożądanych zapachów.

Przegląd auta po zimie już prawie skończony – ostatnie rzeczy, jakie pozostały do wymiany, to olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy, olej układu wspomagania i płyn chłodniczy. Jeszcze tylko wymiana opon zimowych na letnie i można ruszać w trasę.

Podsumowanie etapów przeglądu auta po zimie

Polecamy skorzystać z poniższego podsumowania, by nie zapomnieć o ważnych czynnościach, jakie należy wykonać w ramach przeglądu auta po zimie:

  • dokładne umycie samochodu na myjni bezdotykowej,
  • nałożenie ochronnej warstwy konserwującej na elementy podwozia,
  • przegląd elementów układu kierowniczego i wymiana nieszczelnych odcinków,
  • wyczyszczenie czujników układów bezpieczeństwa,
  • wymiana uszkodzonych wycieraczek,
  • przemycie uszczelek odtłuszczaczem,
  • udrożnienie kanałów odpływowych,
  • wymiana filtrów od nawiewów,
  • uzupełnienie płynów (hamulcowego, do spryskiwaczy, chłodniczego),
  • wymiana oleju silnikowego i układu wspomagania,
  • zmiana opon z zimowych na letnie.
5/5 (2)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Akumulatory Westa Forse Warszawa

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto zaufać akumulatorom VARTA®

Następny artykuł

Zobacz także