prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego 12V
0

Akumulator samochodowy jest jednym z najważniejszych podzespołów w pojeździe a jednocześnie jednym z najbardziej zaniedbywanych przez kierowców. Regularne kontrolowanie stanu akumulatora może znacząco wydłużyć jego sprawność i niezawodność. Najtrudniejszym okresem dla tych urządzeń jest zima. Ujemne temperatury skracają żywotność wszelkich baterii a dodatkowo nieodpowiednie ich użytkowanie może pogłębić problem. Warto przed rozpoczęciem sezonu zimowego się odpowiednio do niego przygotować i np. zmierzyć napięcie akumulatora samochodowego.

Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego 12V?

Według wielu specjalistów napięcie dobrze naładowanego i sprawnego akumulatora mieści się w granicach 12,5 – 12.6 V. Inne źródła mówią o napięciu 12.4 – 12,8 V. Za prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego 12V uznajemy wartość 12.6-12,8 V. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo użycia w nazwie tego urządzenia wartości “12 V” jego napięcie powinno być wyższe. Na podstawie różnych źródeł można określić jako dolną skrajna granicę napięcie w wysokości 12.5 V. Wyniki poniżej 12.5 V będą wskazywać na niepełne naładowanie akumulatora i konieczność podjęcia dalszych czynności. Skąd rożne teorie na temat prawidłowego napięcia akumulatora? Przyczyną publikowania nieco odbiegających od siebie zdań specjalistów może być wykorzystywanie różnych modeli akumulatorów podczas badań. Akumulatory nie tylko mogą być różnej pojemności ale mogą mieć zastosowane różne rozwiązania technologiczne, które mają wpływ na wynik końcowy. W każdym razie wiadomo jakie napięcie może niepokoić właściciela samochodu. Wiedza na temat odpowiedniego napięcia akumulatora nie tylko pomoże zdiagnozować jego stan ale przede wszystkim przyda się podczas jego ładowania.

Jak przeprowadzić pomiar?

Do przeprowadzenia pomiaru napięcia w akumulatorze samochodowym nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy podstawowy multimetr, którego koszt wyniesie około kilkudziesięciu złotych. Należy ustawić pokrętło multimetru na pomiar napięcia prądu stałego z zakresem do 20 V. Końcówki kabli pomiarowych podłączyć  do odpowiednich gniazd miernika. Po upewnieniu się, że urządzenie zostało dobrze przygotowane do pomiaru napięcia można przystąpić do badania.  Końcówki kabli miernika przyłożyć należy  do biegunów akumulatora. Jeśli jest to niewygodne można zastosować dodatkowe metalowe klamerki (krokodylki) mocujące końcówki kabli z klemami. Badanie powinno być przeprowadzone najlepiej na wyłączonym silniku. Dzięki temu uzyskać można wiarygodny wynik, który wskaże stan akumulatora bez wspomagania ładującego go alternatora. Ujemny wynik to nie błąd tylko skutek odwróconej polaryzacji, nie warto się nim przejmować. Jeśli wskazanie miernika waha się między 12.6 i 12.8 V to znaczy że Akumulator jest w dobrej kondycji. Wartości niższe mogą wskazywać na to, iż wymaga on doładowania prostownikiem. W przeciwnym wypadku następnego dnia rano rozruch silnika może być niewykonalny.

Podsumowując

Prawidłowe napięcie akumulatora samochodowego 12 V to te znacznie przewyższające liczbę 12. Najbardziej pożądanym jest wskazanie pomiaru przekraczające 12.6 V. Spadek poniżej 12,5 V można uznać za konieczność działania i podłączenie akumulatora na noc do prostownika. Wszelkie pomiary poniżej wartości 11 V świadczą o głębokim rozładowaniu baterii i konieczności jej naładowania a nawet wymiany na nową. Przy okazji Przeprowadzania badania napięcia akumulatora można wykonać dodatkowe czynności, które pozwolą dłużej cieszyć się niezawodnością naszej baterii. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu miejsc styku akumulatora z klemami. Zapewni to dokładne pomiary oraz bezproblemowe przekazywanie prądu od akumulatora dla auta oraz z alternatora dla akumulatora. Badając napięcie akumulatora można także sprawdzić stan alternatora. Czynności te wyglądają podobnie jednak w tym wypadku należy pozostawić włączony silnik. Pozwoli to ustalić czy praca alternatora ma wpływ na napięcie akumulatora.

5/5 (5)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Czy warto kupić auto hybrydowe?

Poprzedni artykuł

Nowoczesne technologie w świecie motoryzacyjnym

Następny artykuł

Zobacz także