O-czym-powinien-pamietac-poczatkujacy-motocyklista
0

O czym powinien pamiętać początkujący motocyklista?

Kiedy kończy się zima. Promienie słoneczne nieśmiało przebijają się przez ciemne chmury, a idąc przez park słychać śpiew ptaków, można się spodziewać, że niedługo na drogę wyjadą motocykliści. Niektórzy z nich dopiero rozpoczną swoją przygodę z jednośladami. Bardzo ważne jest jednak to, żeby tacy początkujący motocykliści dobrze przygotowali się do okresu motocyklowego i pamiętali o przestrzeganiu kilka bardzo ważnych zasad, aby zapewnić należyte bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom ruchu.

Wskazówki dla początkujących motocyklistów.

Początkujący motocykliści często zapominają o wielu podstawowych kwestiach. Bardziej skupiają się na nauce efektownych trików i figur niż na kwestiach bezpieczeństwa.

  1. Adekwatny ubiór – jazda motorem bywa niebezpieczna, wiąże się ona ze sporym ryzykiem upadków. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednie ubranie motocyklistów. Musi ono ochraniać, aby jak najbardziej zminimalizować skutki ewentualnych wypadków. Z drugiej strony bardzo ważne jest to, żeby strój był wygodny, nie krępował ruchów i podnosił uczucie komfortu. Jadąc samochodem kabina chroni przez wiatrem czy deszczem, w przypadku motocyklu zadanie to pełni właśnie kostium. Często początkujący motocykliści wolą zainwestować więcej pieniędzy w wyposażenie pojazdu niż w zadbanie o siebie. Z pewnością zwykły dres, T-shirt i adidasy to nie jest dobre rozwiązanie.
  2. Kask – tam samo jak odpowiedni ubiór, wielkie znacznie ma posiadanie dobrego kasku. Jazda bez niego może się okazać bardzo niebezpieczna, dlatego jest to obowiązkowe wyposażenie każdego motocyklisty. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów kasków, jednak decydując się na zakup któregoś z nich warto pamiętać, że powinien on ważyć ok 1400 g, musi też być wytrzymały i musi posiadać konieczne atesty. Wsiadając na motor trzeba też pamiętać, żeby odpowiednio zapiąć taki kask.
  3. Dobry stan motocyklu – początkujący motocykliści często z powodu ograniczonych środków finansowych są zmuszeni do kupna używanego pojazdu. Zanim pod wpływem euforii zrobi się rundkę po mieście, trzeba koniecznie wykonać odpowiedni serwis i upewnić się, że klocki hamulcowe, opony i inne elementy są w dobrym stanie.
  4. Inny styl jazdy – jeżeli osoby, które rozpoczynają przygodę z motocyklami wcześniej posiadały prawo jazdy kategorii B muszą przestawić się na inne myślenie i inny styl jazdy. W samochodzie inaczej przebiega droga hamowania, podczas gdy jadąc motorem nagłe hamowanie może spowodować wywrotkę. W motocykle nie ma także pasów bezpieczeństwa, czy poduszek powietrznych, dlatego trzeba to uwzględnić i jechać bezpiecznie.
  5. Bezpieczna jazda – początkujący motocykliści często chcą zaimponować innym, wyszaleć się, co nie koniecznie wiąże się z zachowaniem należytego bezpieczeństwa podczas jazdy. Ściganie się z innymi kierowcami to naprawdę spora głupota, która może doprowadzić do tragedii. Niektórzy motocykliści uważają, że mogą się zmieścić tam, gdzie nie zmieści się samochód. Zdarza się, że wyprzedzają w niedozwolony sposób, czasem nawet próbują przepchać się gdzieś poboczem. Należy eliminować takie zachowania, wyprzedzać tam gdzie jest to możliwe i koniecznie sygnalizować swój manewr kierunkowskazem.
5/5 (7)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Jak motocyklista powinien się zachować na miejscu wypadku?

Poprzedni artykuł

Jak przygotować motocykl przed rozpoczęciem sezonu?

Następny artykuł

Zobacz także