Motocykl-Jak-o-niego-zadbac
0

Motocykl po zakończeniu sezonu – jak o niego zadbać?

Kiedy sezon motocyklowy dobiega końca, a wszystkie znaki świadczą o tym, że nadciąga zima, trzeba odpowiednio zadbać o jednoślad. Odpowiednie przygotowanie pojazdu jest bardzo ważne i z pewnością uchroni motor przed wiosennymi usterkami.

1. Zadbanie o czystość i dobry stan pojazdu:

Pierwszym zadaniem jakie należy wykonań po zakończeniu sezonu to dokładne umycie i konserwacja jednośladu. Należy dokładnie usunąć błoto, smar i inne zanieczyszczenia, ze wszystkich elementów pojazdu. Dzięki temu wszelkie ewentualne usterki i wycieki będą widoczne. Należy dotrzeć do każdego zakamarka, a potem dobrze wszystko wysuszyć (np. przy pomocy dmuchawki do liści). Warto sięgnąć po najlepsze środki czyszczące.

Kolejną kwestią jest konserwacja. Woskowanie i zabezpieczenie przed korozją specjalnymi preparatami. Warto także zadbać o dokładny przegląd i upewnić się, że wszystko jest w porządku.

2. Tankowanie:

Po zakończeniu sezonu motocyklowego nie powinno się zostawiać w baku resztki paliwa. Zmiany temperatury mogą doprowadzić do rdzewienia zbiornika. Warto zatankować pod korek. Paliwo prze okres zimy zachowa wszystkie swoje właściwości i zapobiegnie rdzewieniu.

3. Opony:

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zadbanie o opony. Przez okres zimy, motocykl będzie stał w jednej pozycji co może nie najlepiej wpłynąć na stan ogumienia. Aby temu zapobiec można ustawić motocykl na specjalnych stojakach warsztatowych lub podstawce. Jeżeli jednak motocyklista nie posiada takich akcesoriów powinien mniej więcej co dwa tygodnie zmieniać ustawienie pojazdu. Trzeba także dokładnie oczyścić opony.

4. Stan akumulatora:

Przez okres zimy motocykl będzie stał w garażu nieużywany, dlatego jego akumulator z pewnością będzie się rozładowywał. Dodatkowym czynnikiem, który może to przyśpieszyć jest niska temperatura. Dlatego warto zdemontować akumulator po zakończeniu sezonu i podłączyć go do specjalnej ładowarki >> Oferta ładowarek w naszym sklepie online: ładowarki motocyklowe <<, która będzie go utrzymywać w idealnym stanie. Po odłączeniu można go także przechowywać w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

5. Miejsce do przechowywania motocykla:

Bardzo ważne, aby po zakończeniu sezonu znaleźć odpowiednie miejsce na przechowywanie motocyklu. Najlepszym rozwiązaniem będzie garaż, w którym panuje odpowiednio wysoka temperatura. Ważne jest, aby był on odpowiednio szczelny i chronił pojazd przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto warto osłonić motor jakimś materiałem np. starym prześcieradłem, co ochroni go przed kurzem, brudem i czynnikami mechanicznymi (np. drabina, która przewróci się prosto na motocykl i zarysuje lakier). Dobrym wyborem są materiały, które oddychają ponieważ zapobiegną procesowi rdzewienia. Jednak niektórzy nie mają możliwości zapewniania motocyklom zimowania pod dachem. W takim wypadku trzeba nabyć specjalne, wodoodporne pokrowce. Jeden z nich warto ułożyć pod pojazdem, aby nie dostała się do niego wilgoć i zimno z podłoża. Drugim natomiast trzeba okryć motor, aby zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznym takimi jak: deszcz, wiatr, śnieg, czy mróz.

4.43/5 (7)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Gdzie kupić akumulator w Krakowie?

Poprzedni artykuł

Jak motocyklista powinien się zachować na miejscu wypadku?

Następny artykuł

Zobacz także