Jak-przygotowac-motocykl-przed-rozpoczeciem-sezonu
0

Jak przygotować motocykl przed rozpoczęciem sezonu? Zima to ciężki okres dla naszych jednośladów. Ujemne temperatury, wszechobecny śnieg i błoto, nie służą żadnym pojazdom. Pół biedy, jeżeli motor w zimie stoi w ciepłym, suchym garażu i czeka na rozpoczęcie sezonu. Gorzej, gdy nasz pojazd musi spędzić zimę pod chmurką, narażony na wszelkie niekorzystne czynniki. Częstym problemem jest, że nasz pojazd, nieprzygotowany do zimy, po kilkumiesięcznym postoju zwyczajnie nie chce odpalić. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przygotować motocykl przed rozpoczęciem sezonu, abyśmy wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, mogli zacząć cieszyć się z komfortowej, bezawaryjnej jazdy naszym motorem.

Już w trakcie zimy, zadbaj o przechowywanie pojazdu. Najlepiej, jeśli stoi w suchym pomieszczeniu. Jeżeli nie masz takiej możliwości, postaraj się chociaż nakryć go pokrowcem, maksymalnie odgradzając od czynników zewnętrznych.

Jeżeli motor całą zimę nie będzie używany, warto ustawić go na stojakach, by nie dopuścić do odkształcania opon. Wiosną, przygotowując pojazd przed rozpoczęciem sezonu i wyruszeniem w pierwszą trasę, konieczne sprawdź stan ogumienia swojego pojazdu. Skontroluj ciśnienie w oponach oraz ogólny stan gumy. Jeżeli opony są już mocno zużyte bądź guma ucierpiała przez zimę, warto wymienić je na nowe. W końcu jest to jeden z głównych elementów, odpowiadających za nasze bezpieczeństwo na drodze.

Ważną powinnością każdego użytkownika motocykla, jest również dbałość o napełnienie baku już na jesień. Niepełny zbiornik może prowadzić do skraplania się wody wewnątrz niego, co czasem może doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika po dłuższej bezczynności.

Kolejnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć przez zimę, jest akumulator. Wraz z nastaniem mrozów powinien on zostać odpięty i umieszczony w ciepłym pomieszczeniu. Regularne doładowywanie go pozwoli zachować jego sprawność, i uchroni nas przed koniecznością zakupu nowego akumulatora na wiosnę. Sprawdź ofertę na >> Ładowarki automatyczne <<

Wraz z nastaniem cieplejszych dni, przygotowując motocykl przed rozpoczęciem sezonu, warto dokładnie umyć swój pojazd. Dzięki drobiazgowemu myciu oczyścisz go z wszelkich drogowych zabrudzeń, w tym soli, która bardzo negatywnie oddziałuje na wszystkie metalowe elementy. Po umyciu i wysuszeniu, dobrze jest nawoskować pojazd. Ochroni to całą powłokę lakierniczą. Zadbaj także o konserwację dźwigni i łańcucha odpowiednimi preparatami.

Nie wolno zapominać o wykonaniu przeglądu technicznego. Popatrz, czy nie ma nigdzie żadnych wycieków, skontroluj także poziom oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego. Przed wyruszeniem w drogę, sprawdź również stan sprzęgła i układu hamulcowego. Pozwoli to na ciche i płynne zmienianie biegów, oraz sprawne hamowanie w każdych warunkach. Obejrzyj także amortyzatory. Nie zapomnij zweryfikować stanu świec zapłonowych. Zazwyczaj wystarczy ich oczyszczenie z resztek paliwa, by nasza maszyna sprawnie odpalała. Jeżeli mamy zatankowany motor, sprawny akumulator, a pomimo czyszczenia świec nadal nie możemy odpalić, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana ich na nowy egzemplarz

Dobra rada jest taka, że z przygotowaniem motocykla przed rozpoczęciem sezonu nie warto czekać aż do wiosny. Kompletny serwis, wykonany już jesienią, pozwoli na bezpieczne przetrwanie pojazdu przez najgorsze zimowe miesiące, a wiosną niewielkim nakładem pracy szybko przygotujemy pojazd do drogi.

5/5 (7)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

O czym powinien pamiętać początkujący motocyklista?

Poprzedni artykuł

Aplikacje mobilne – technologie wykorzystywane podczas jazdy autem

Następny artykuł

Zobacz także