Motocykl-wypadek-jak-sie-zachowac
0

Jak motocyklista powinien się zachować na miejscu wypadku?

Wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Ich konsekwencje mogą się okazać mniej lub bardziej poważne. Często zależy to od odpowiedniej i szybkiej reakcji świadków. Na terenie całej Polski można znaleźć wiele ciekawych i wartościowych kursów skierowanych właśnie do motocyklistów, które dotyczą bezpieczeństwa i pierwszej pomoc na miejscu wypadku. Jeżeli jednak ktoś nie ma możliwości wzięcia udziału w takim wydarzeniu, powinien zaznajomić się z najważniejszymi zasadami, dzięki który można nawet uratować komuś życie.

Własne bezpieczeństwo i spokój

Przede wszystkim motocyklista, który uczestniczy w zdarzeniu, albo znajduje się na miejscu wypadku powinien w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo, aby nie stać się kolejnym poszkodowanym, tylko móc pomagać innym. Kolejną kwestią jest nie oddalanie się z miejsca zdarzenia. Nie udzielenie pomocy jest karalne, dlatego nie można tego zlekceważyć. Motocyklista powinien przede wszystkim ustawić motor w bezpiecznej odległości, zawiesić na nim odblaskową kamizelkę oraz włączyć światła awaryjne.

Należy tak ustawić pojazd, żeby był dobrze widoczny i alarmował innych kierujących o zajściu. Nie można dać ponieść się emocją i panikować. Takie zachowanie z pewnością nikomu nie pomoże. Kiedy motocyklista upewni się, że miejsce wypadku jest zabezpieczone, nic nie grozi jemu i poszkodowanym (np. pożar samochodu, czy wyciekające paliwo) powinien ocenić sytuację; zorientować się ilu jest poszkodowanych, w jakim są stanie i rozpocząć działanie.

Udzielanie pierwszej pomocy

Przede wszystkim trzeba sięgnąć po apteczkę. Motocyklista powinien mieć ją w wyposażeniu, jeżeli jednak jej nie posiada warto sprawdzić w innych pojazdach, które brały udział w zdarzeniu. Powinien założyć odblaskową kamizelkę i ustawić ostrzegawcze trójkąty, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. Po sprawdzeniu stanu poszkodowanych należy zadzwonić na numer 112, lub poprosić o to inne osoby, które są w stanie pomóc.

Operatorowi numeru alarmowego trzeba podać przede wszystkim, gdzie doszło do wypadku, następnie trzeba opisać sytuacje, tak żeby było wiadomo ile wysłać karetek pogotowia i innych służb. Ważne jest także podanie swoich danych. Po zgłoszeniu wypadku można przejść do udzielania pierwszej pomocy przed medycznej.

Na miejscu wypadku zwykle panuje chaos, dlatego trzeba dobrze rozeznać się w sytuacji, ponieważ często większej pomocy potrzebują te osoby, które nie krzyczą. Mogą one mieć krwotoki wewnętrzne, niedrożne drogi oddechowe, urazy kręgosłupa i inne poważne obrażenia. Jeżeli ktoś jest nie przytomny, motocyklista powinien co minutę sprawdzać, czy jest wyczuwalny oddech, a w razie czego przystąpić do natychmiastowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Jest to bardzo ważne i może uratować życie! Jeżeli nie ma zagrożenia życia powinno się opatrzyć rany, ustabilizować złamania i uspokoić poszkodowanych. Koniecznie należy pozostać na miejscu wypadku  do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

5/5 (7)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Motocykl po zakończeniu sezonu – jak o niego zadbać?

Poprzedni artykuł

O czym powinien pamiętać początkujący motocyklista?

Następny artykuł

Zobacz także