Czy warto kupić auto hybrydowe?
0

Wielu klientów zainteresowanych zakupem samochodu, bardzo często zastanawia się, Czy warto kupić auto hybrydowe? Oraz czy będzie to opłacalna inwestycja. Co ciekawe, wokół samochodów tego typu powstało wiele mitów, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. 

Czy warto kupić auto hybrydowe?

Charakterystyka samochodów hybrydowych

Pojazdy hybrydowe charakteryzują się znacznie niższym zużyciem paliwa niż tradycyjne pojazdy bez systemu hybrydowego. Mniejsze zużycie paliwa oznacza znacznie mniejszą emisję spalin do środowiska, dlatego na samochody hybrydowe decyduje się coraz większa liczba klientów ceniąca dobro środowiska. Ich system ułatwia również ruszanie i hamowanie, co stanowi znaczne ułatwienie dla młodych kierowców, którym zależy na jak największej wygodzie i bezpieczeństwie w pierwszych tygodniach samodzielnej jazdy. Do głównych zalet pojazdów tego typu użytkownicy zaliczają niewielkie spalanie oraz duża moc, pozwalająca na uzyskanie dużego przyspieszenia. Inną zaletą jest również brak wibracji, jakie najczęściej powodowane są w tradycyjnych pojazdach przez silnik. Szeroka gama dostępnych marek pojazdów hybrydowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są warianty zarówno hatchback, sedan, jak i SUV.

Mity dotyczące samochodów hybrydowych

Wśród mitów, jakie dotyczą głównie pojazdów hybrydowych, jest ich niewielka prędkość. To mit, gdyż obecne rankingi przedstawiają zupełnie inne informacje, a samochód rozpędzający się do 100 km na godzinę uważany za najszybszy w tej kategorii, jest pojazdem hybrydowym. Co więcej, pojazdy hybrydowe mogą uzyskać przyspieszenie znacznie szybciej, niż tradycyjne samochody napędzane silnikiem. Kolejnym mitem, jaki związany jest z samochodami hybrydowymi, jest to, iż akumulatory w takich samochodach szybko się zużywają, przez co obliczanie tego, w jakim czasie zakup samochodu się ,,zwróci” jest bezsensowne. Producenci samochodów hybrydowych oferują gwarancję, która umożliwia wymianę akumulatora w razie potrzeby. Można więc stwierdzić, że mit ten jest bezpodstawny i powielany przez osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu samochodami.

Zalety samochodów hybrydowych

Główną zaletą samochodów tego typu jest przede wszystkim ekologia, która sprawia, że nadmiar spalin nie jest w żaden sposób emitowany do środowiska. Dzięki świadomym konsumentom jakość powietrza za kilka lat będzie znacznie lepsza, niż obecnie, gdyż smog i zanieczyszczenia powietrza spowodowane są nie tylko emisją spalin z fabryk, ale również z rur wydechowych kierowców. Kolejną zaletą samochodów hybrydowych są niższe koszty eksploatacji takiego samochodu. Niższe zużycie paliwa to większe środki zaoszczędzone w portfelu! Co więcej, samochody hybrydowe są szybkie, wygodne i nie powodują nieprzyjemnych drgań tak, jak w samochodach spalinowych.

Wady samochodów hybrydowych

Teraz przejdźmy do wad, które potwierdzane są w licznych testach oraz w opiniach użytkowników tego typu pojazdów. Samochody hybrydowe w wersji klasycznej pobierają energię również podczas hamowania. Oznacza to, że tego typu pojazd nie sprawdzi się w miejskich korkach, kiedy ruszanie i hamowanie następuje bardzo często. Inaczej cała sytuacja przedstawia się w przypadku zastosowania metody ,,plug in”, jednak mimo to zasięg takiego samochodu nie jest zbyt duży. Sytuację pogarsza również ciężar akumulatorów, jakie montowane są w samochodach tego typu. Ich ciężar przyczynia się do tego, że samochody hybrydowe przejeżdżają stosunkowo niewiele kilometrów. Kolejną wadą jest to, iż nie opłaca się sprzedawać takiego samochodu prędzej, niż po 7 latach.

Podsumowanie

Napędy hybrydowe są stale udoskonalane, a za kilka lat mogą znacznie zredukować problem emisji spalin do środowiska. To dobra propozycja zarówno dla osób, które poruszają się po trasie, jak i po mieście, jednak należy uważać na wersje klasyczne. Zakup samochodu hybrydowego to dobra inwestycja dla tych, który nie są zainteresowani częstymi zmianami samochodu i dla tych, którzy chcą zaoszczędzić sporą ilość środków dzięki niskiemu zużyciu paliwa.

4.5/5 (4)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Samochody hybrydowe

Poprzedni artykuł

Poziom napięcia akumulatora 12V

Następny artykuł

Zobacz także