Co oznacza rekuperacja?
0

Po pojęciem rekuperacji można ogólnie rozumieć odzyskiwanie energii przy hamowaniu. Ta odzyskana energia doprowadzana jest do akumulatora i podwyższa jego stan naładowania. Sterowanie rekuperację odbywa się w poprzez pewien system oparty na sterownikach i czujnikach, w którym sterownik silnika i interfejs diagnostyki dla szyny danych przejmują główne zadania.

Sposób działania

  • w fazach zwalniania albo hamowania napięcie alternatora zostaje podwyższone. Prowadzi to do wzmocnionego doładowania akumulatora. Zwalnianie pojazdu jest wspomagane
  • w fazach przyśpieszania obciążenie alternatora zostaje obniżone, co z kolei prowadzi do odciążenia silnika i w wyniku tego do zmniejszenia zużycia paliwa

Hamowanie silnikiem

Przy hamowaniu silnikiem energia kinetyczna pojazdu zostaje optymalnie wykorzystana, aby ładować akumulator. W tym celu alternator zostaje tak wysterowany, że wytwarza on wysokie napięcia ładowania.

Jazda napędzana silnikiem

Natomiast podczas jazdy napędzanej silnikiem nastawione zostaje niskie napięcie w alternatorze. Silnik zostaje odciążony w ten sposób, że musi zużywać mniej mocy  do napędu alternatora. Akumulator przyjmuje także w tej fazie zasilanie z sieci pokładowej.

5/5 (4)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

C – pojemność czy prąd ?

Poprzedni artykuł

Akumulator rozruchowy – zadania i wymagania

Następny artykuł

Zobacz także