Po pojęciem rekuperacji można ogólnie rozumieć odzyskiwanie energii przy hamowaniu. Ta odzyskana energia doprowadzana jest do akumulatora i podwyższa jego stan naładowania. Sterowanie rekuperację odbywa się w poprzez pewien system oparty na sterownikach i czujnikach, w którym sterownik silnika i interfejs diagnostyki dla szyny danych przejmują główne zadania.
Sposób działania
- w fazach zwalniania albo hamowania napięcie alternatora zostaje podwyższone. Prowadzi to do wzmocnionego doładowania akumulatora. Zwalnianie pojazdu jest wspomagane
- w fazach przyśpieszania obciążenie alternatora zostaje obniżone, co z kolei prowadzi do odciążenia silnika i w wyniku tego do zmniejszenia zużycia paliwa
Hamowanie silnikiem
Przy hamowaniu silnikiem energia kinetyczna pojazdu zostaje optymalnie wykorzystana, aby ładować akumulator. W tym celu alternator zostaje tak wysterowany, że wytwarza on wysokie napięcia ładowania.
Jazda napędzana silnikiem
Natomiast podczas jazdy napędzanej silnikiem nastawione zostaje niskie napięcie w alternatorze. Silnik zostaje odciążony w ten sposób, że musi zużywać mniej mocy do napędu alternatora. Akumulator przyjmuje także w tej fazie zasilanie z sieci pokładowej.