Akumulatory-VRLA
0

Akumulatory VRLA – Szczelne, bezobsługowe ogniwa i akumulatory ołowiowo-kwasowe oznaczane jako SLA (Sealed Lead-Acid) lub VRLA (Value Regulated Lead Acid) dzięki swoim zaletom oraz właściwością eksploatacyjnym coraz powszechniej zastępują tradycyjne ogniwa kwasowe o zasadowe jak również niklowo-kadmowe.

Akumulatory VRLA

Ogniwa i akumulatory bezobsługowe:

  • Nie wymagają uzupełniania wody i ciągłej konserwacji elektrolitu (pomiaru gęstości, poziomu itp.)
  • Są szczelne – mogą, więc pracować w dowolnym położeniu (oprócz klemami do dołu) i w normalnych warunkach eksploatacji praktycznie nie wydzielają gazu.
  • Dzięki szczelności są bezpieczne w eksploatacji i nieszkodliwe dla otoczenia (nie ma kwaśnych oparów i niebezpieczeństwa poparzenia kwasem siarkowym) a także nie wymagają pomieszczeń ze specjalną, wymuszoną wentylacją.

Akumulatory bezobsługowe nazywane są powszechnie żelowymi. Nie jest to precyzyjne określenie, gdyż akumulatory te wykonuje się obecnie w dwóch technologiach AGM oraz żelowej i to AGM-y są zdecydowanie bardziej popularne i powszechnie używane w zasilaczach UPS, systemach alarmowych, kasach fiskalnych czy systemach awaryjnego zasilania oświetlenia.

W akumulatorach wykonanych w technologii AGM cały elektrolit uwięziony jest w separator z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między płytami. Akumulatory wykonane w technologii żelowej posiadają elektrolit uwięziony w postaci żelu.

Akumulatory wykonane w technologii AGM mają niższą rezystancję wewnętrzną, co oznacz wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy , szczególnie przy rozładowaniu dużym prądem. Są również znacznie tańsze niż żelowe odpowiedniki o tej samej pojemności. Akumulatory żelowe wytrzymują więcej cykli rozładowania/ładowania i są bardziej odporne na wibracje i wstrząsy, co ma znaczenie w zastosowaniach mobilnych i przenośnych coraz lepiej odprowadzają ciepło wytwarzane przy pracy.

Akumulatory AGM Warszawa

ul. 17 Stycznia 39

02-148 Warszawa

tel.

 

4.33/5 (6)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Akumulator – wpływ na środowisko

Poprzedni artykuł

Akumulatory do samochodów Amerykańskich

Następny artykuł

Zobacz także