Akumulator rozruchowy - zadania i wymagania
0

Akumulator rozruchowy jest w  pojeździe zasadniczo magazynem energii elektrycznej. Jego zdania można opisać następująco:

  • zapewnienie energii elektrycznej dla rozrusznika
  • pokrycie niedoboru między wytwarzaniem a zużyciem w przypadku niewystarczającego zasilania energią przez alternator
  • tłumienie szczytów napięcia w sieci pokładowej dla ochrony wrażliwych  elektrycznych elementów konstrukcji

O ile w starszych pojazdach wymagania były raczej niewielkie, to w przypadku pojazdów nowoczesnych wymagania stawiane akumulatorowi rozruchowemu są coraz wyższe. Największym obciążeniem podczas eksploatacji pojazdów jest już uruchomienie silnika i zasilanie kilku elektrycznych odbiorników: instalacji oświetleniowej, wycieraczek szyb i radia. Nowe obciążenia wskutek wprowadzania coraz bardziej skomplikowanych sieci pokładowych, jest wynikiem komfortowych systemów i aktualnie wprowadzanego systemy start&stop     w tym podtrzymywania zasilania energią przy chwilowym niedoborze zasilania przez alternator lub nawet w przypadku postoju silnika.

Ponadto coraz częściej mechaniczne elementy konstrukcyjne zastępowane są przez elektryczne, jak na przykład w przypadku układu kierowniczego. Pociąga to za sobą, oprócz jednostajnego obciążenia, powiększające się dynamice obciążenie akumulatora, gdyż w procesach włączania tych systemów mogą powstać krótkotrwałe napięcia szczytowe i związane z tym duże prądy.

Prócz tego prąd spoczynkowy, który należy dostarczać czasem całymi dniami i tygodniami, wskutek coraz większej liczby urządzeń sterowniczych pracujących w trybie czuwania (centralny zamek, immobilizera czy alarmu przeciwwłamaniowego), osiąga niekiedy wartości kilkudziesięciu miliamperów.

Suma wszystkich tych wymagań czy zrozumiały fakt, że producenci akumulatorów całą swoją energię wkładają w zapewnienie optymalnych właściwości akumulatora. To samo producenci pojazdów, którzy wprowadzili elektroniczne  czujniki wspomagania współpracujące z akumulatorem po to, aby móc ocenić jego sprawność, a także ilość zgromadzonej energii w akumulatorze i odpowiednio do tego dostosować regulację alternatora.

Pobór prądu z akumulatora

Pobór prądu z akumulatora rozruchowego, sytuuje się w bardzo różnych rzędach wielkości. Na przykład rozrusznik ma największy pobór mocy, nawet gdy jest on włączony tylko krótkotrwale (samochody osobowe z silnikami benzynowymi 0,7-2,0 kW, samochody osobowe z silnikami diesla 1,4-2,6 kW, samochód dostawczy 2,3-9,0 kW). Jeżeli wziąć pod uwagę kompletny pojazd, to szybko staje się jasne, że na przykład w przypadku postoju silnika i w przypadku powolnej jazdy potrzeba chwilami 20-70A z akumulatora, a proces rozruchu wymaga około 300A w przeciągu 0,3-3s. W przypadku niskich temperatur ten czas i  zapotrzebowanie na prąd są wyraźnie większe.

 

4.17/5 (6)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Co oznacza rekuperacja?

Poprzedni artykuł

Polskieradio.pl w uruchom.com

Następny artykuł

Zobacz także